ביופידבק צפון לחץ
נפלאות גוף האדם: מערכת האזעקה של הגוף
גוף האדם הוא אורגניזם מורכב, אך פשוט לחשוב עליו כעל ארגון עסקי,המכיל מחלקות וראשי מחלקות, הפועלים יחד למטרה משותפת- לשמור אותנו בחיים. אבל כיצד גופנו מזהיר אותנו מפני איומים? מה המנגנון הביולוגי שמופעל בעתות מצוקה, עד כמה זה משרת אותנו ומה יכול להטיב עמנו?

מאת: עונג שפירא, מאבחנת מד"ה ומטפלת ביופידבק

גוף האדם- אולי המכונה המופלאה ביותר בטבע, מורכב ממנגנונים רבים שעובדים יחד בכדי לשמור אותנו בחיים. מנגנונים אלה עובדים ללא הרף, הן כאשר אנו ערים והן כאשר אנו ישנים. בכל דקה מתרחשים בתוכנו תהליכים רבים במקביל ואנחנו אפילו לא שמים לב. אז איך המכונה הזו עובדת? איך היא עוזרת לנו להגן על עצמנו מפגיעה? ומתי זה לא כ"כ משרת אותנו?

אפשר להספיק הרבה ב-60 שניות.

נסו לחשוב מה אתם יכולים לעשות ב-60 שניות. אולי אפילו תיקחו 60 שניות ותכתבו זאת על דף.

מה דעתכם? הרבה? מעט? ובכן, תנו לי לשתף אתכם מה הגוף שלכם עושה ב-60 שניות, כל 60 שניות.

בכל דקה מיוצרות מעל 100,000,000 כדוריות דם אדומות נושאות חמצן, הלב מתכווץ בין 66-72 פעמים ומזרים בין 1-3 גלונים של דם לחלקי הגוף. הדם עובר 14 ק"מ בטווח הזמן הזה. בכל דקה, מעובדות במוח 45-50 מחשבות ומושלים 300,000-500,000 תאי עור כחלק מהתחדשות העור. אתם ממצמצים 15-20 פעמים בדקה, בכדי לנקות את העיניים, ומערכת העיכול? כנראה מעכלת את מה שאכלתם לפני חצי שעה. אז כן, אפשר להספיק הרבה ב-60 שניות, ולפעמים זה לא כ"כ פשוט לעשות את כל הפעולות האלה כל 60 שניות.

הרבה מהאחריות שהגוף יבצע את כל התהליכים שהוא זקוק להם בכדי לשמור עלינו, קשורה לאופן החשיבה שלנו והיכולת שלנו להתמודד עם גירויים.

 

גוף עסקי, איך זה עובד?

גופנו מתנהל באופן דומה לגוף עסקי, כאשר הבוס הגדול הוא המוח. כל איבר בגוף יודע את תפקידו ומשויך למחלקה עליה ממונה ראש מחלקה (למשל: הלב). אך תארו לכם מצב בו המוח מכריז "ישיבת חירום" ומבקש מכל ראשי המחלקות להתייצב. במצב כזה, הגוף ייכנס לכוננות, ראשי המחלקות יפנו את עצמם בכדי לתת מענה לישיבת החירום שהוכרזה ויפעילו מצב "אוטומט" במחלקות שלהם בכדי לאפשר תפוקה בסיסית או הישרדות בסיסית. וזה בדיוק מוביל אותנו לעסוק בשאלת מערכת האזעקה של הגוף. כיצד הגוף יודע לעלות כוננות? ואיך זה בא לידי ביטוי?

 

היכון, הכן, צא

בגופנו ישנה מערכת מעט פרימיטיבית, שמקורה, כנראה אבולוציוני, והיא נקראת המערכת האוטונומית. מערכת זו היא חלק ממערכת העצבים ההיקפית, היא שולטת על תהליכים פנימיים ולא רצוניים (למשל: תהליך עיכול), והיא נחלקת לשתי תתי מערכות: המערכת הפרא-סימפתית, זו שפועלת במצבי נינוחות ורגיעה, והמערכת הסימפתית, זו שפועלת במצבי חירום (מעין צו 8 לגוף). במרבית הזמן, מערכות אלו מאוזנות. אך כאשר המערכת הסימפתית עובדת, היא עושה שימוש בכל האמצעים הקיימים לרשותה בכדי לאייש תגובה לאיום (הילחם או ברח), כלומר, במצב בו האיום עוצמתי והגוף חש כי עליו לסגת, תינתן עדיפות לאיברים חיוניים לבריחה (שרירי השלד, הרגליים).

על פניו, זה נשמע קסום. כמו שמתקינים מערכת אזעקה בעסק, גם הגוף יודע להתריע מפני איומים. כאשר נשקפת סכנה ממשית, הוא מפעיל את המערכת הסימפטית שמפעילה שורה של פעולות שנועדו לעלות את הדריכות ולשפר את יכולת ההתמודדות הפיזיולוגית שלנו עם הסכנה- מה שהופך את המערכת הסימפטית לחיונית ביותר.

איך הגוף מפעיל את המערכת הסימפטית? טוב, זה לא בדיוק הגוף, זה הרבה אנחנו- בעזרת החשיבה שלנו. לדוגמא, לפני מבחן או ראיון עבודה, אנו יכולים להרגיש רעידות בידיים, או להרגיש את פעימות הלב. טמפרטורת הגוף עשויה לעלות ואולי נבחין בזיעה קרה. אלו סממנים שמאפיינים עבודה סימפטית שקדמו לה מחשבות טורדניות ורגשות שליליים כלפי האירוע שמתרחש.  

 

מה בעייתי עם זה?

מאז האדם הקדמון, עברנו כמה דורות, אורח החיים והנורמות השתנו, כך שסכנות ממשיות ואיום מפגיעה פיזית, כפי שאפיין את אבותינו שגרו במערות, כבר לא כ"כ אופייניים לנו, אך אנו מפעילים את מנגנון ההתראה (המערכת הסימפטית) גם כאשר המציאות לא מחייבת, והאיום הוא לא כ"כ ממשי. מה זאת אומרת? אנו מגיבים פיזיולוגית לחרדה ממבחן או כעס בתוך מערכות יחסים כפי שהיינו מגיבים למראה אריה שבא לתקוף אותנו ועלינו לפעול מיידית ולעלות דריכות. הגירויים המודרניים כפי שמוכרים לנו היום, מייצרים אצלנו לחץ נפשי ופיזיולוגי שבטווח הרחוק, מביא לפגיעה פיזיולוגית או לבעיה כרונית.  אם נחזור רגע להיבט הביולוגי, ונזכר שבעת שהמערכת הסימפטית עובדת, היא מנתבת את המשאבים של הגוף לאיברים החיוניים ביותר להישרדות, נוסיף שבמקביל היא מדכאת מערכות אחרות- למשל, מערכת העיכול לא תקבל את מלוא צרכיה, כאשר התגובה הפיזיולוגית היא נסיגה, והעדיפות תינתן לשרירי השלד/הרגליים. במקרה זה יחלו כאבי בטן, אשר במתח ממושך עשויים להתפתח לכיבי קיבה ולתסמונת המעי הרגיז. 

אז הכל עניין של פרשנות?

ובכן, בכל הנוגע למערכת האזעקה של הגוף יש לפעול לפי עקרון המש"א- מודעות, שליטה ואיזון. לפני שאנחנו עוסקים בפרשנות שלנו והערכת מצב כמאיים או לא מאיים, עלינו קודם כל להיות מודעים לעצמנו ולתהליכים פנימיים שמתרחשים בגוף. לשים לב למנח הכתפיים, להסדיר את הנשימה ולאפשר למוח לעבד את המצב. מודעות מעודדת השגת שליטה ולבסוף, גם את היכולת לשמור על איזון בין מערכות הגוף.

 

יש דרך לעשות זאת - ביופידבק!

הקושי הגדול בהשגת שליטה על המערכות בגוף הוא בכך שאינך יודע מה מהפעולות שלך השפיעו על התהליך או לחילופין, איזו מערכת דומיננטית יותר (הסימפטית או הפרא סימפטית) ברגע נתון. לפיכך- בכדי להשיג שליטה בגוף ולהביא להארכה ושיפור איכות החיים, אנו זקוקים לאיזשהו פידבק. בדיוק לשם כך, פותחה מערכת הביופידבק המשלבת יסודות מעולם הרפואה, הפסיכולוגיה והטכנולוגיה.

מערכת הביופידבק , כשמה כן היא, מספקת משוב ביולוגי. היא מורכבת מסנסורים שמחוברים לגוף במקומות שונים ומספקת לנו דיווח על תהליכים שונים שמתרחשים בגוף. מערכת זו היא מעין מכשיר ניטור המאפשר לנו "להביט", כפי שמביטים במראה, במה שקורה באותו הרגע בגופנו. המשוב נעשה, בדומה לאק"ג, בעזרת אותות חשמליים. הסנסורים אוספים נתונים חשמליים ההופכים לגרפים שאפשר לנתח ובעזרתם לפתח כלים להשגת שליטה בהם. ניתן לראות איזו מהמערכות דומיננטית יותר, האם קיים דפוס מסוים של מחשבות טורדניות וכן האם הנשימה/ קצב הלב סדירים ומספקים בסיס יציב לתהליכים הטבעיים של הגוף.

כמו כן, אופי הטיפול הוא אקטיבי, המטופל לומד מה משפיע על הגרפים ומתחקר את המחשבות או האירועים שהתרחשו, ומתוך כך מגבש ארגז כלים ייחודי שהוא פיתח על בסיס החוויות והזיכרונות שאסף.    

בנוסף, ניתנים כלים גנריים וטכניקות מוכחות להבאת איזון פיזיולוגי, הפחתת המתח והשגת ריכוז ושליטה. בין הטכניקות שנלמדות ניתן למנות נשימות סרעפתיות, תרגילי דמיון מודרך וכן אימון אוטוגני לשרירים.

אופי הטיפול הוא מאוד חוויתי, ונעשה שימוש במשחקי ווידאו ומשחקי חשיבה בכדי לעודד ריכוז ומסוגלות עצמית.

 

 

 

השורה התחתונה

הגוף שלנו מאוד חכם, הוא יודע להזהיר אותנו מפני איומים ועושה ככל שביכולתו בכדי לאפשר לנו להינצל מהסכנה, אלא שבוודאי בעידן של היום, אין הבחנה בין סכנות ממשיות ובין איומים חולפים. חשוב להיות מודעים וקשובים למה שקורה בגוף, לדעת לאמוד את התגובתיות שלנו לגירויים ואת יכולת ההתאוששות שלנו מהם בכדי להשיג שליטה ולא לייצר תגובה קיצונית לגירוי חלש ורגעי. השבת האיזון תוביל לשיפור ביצועים ושיפור איכות החיים ואף תמנע בעיות פיזיולוגיות עתידיות שמקורן בלחץ. הדרך הטובה ביותר לאמוד את התגובתיות ולאמן את עצמך להשגת שליטה בגוף היא טיפולי ביופידבק הנחשבים קצרי מועד ובעלי אפקטיביות גבוהה להפחתת מתח ומקסום פוטנציאל.