קהל שובה: איך נוכחות אחרים משפיעה על תפקודנו?
פעמים רבות בחיינו אנו מוצאים את עצמנו בסיטואציות בהן אנו נדרשים להפגין יכולות וכישורים בסביבות חברתיות שונות. בין אם זה דרך  תצוגות תכלית, שירות לקוחות ואף בניהול מערכות יחסים. אולם, בראיה לאחור, אנו סבורים כי יכולנו לבצע זאת טוב יותר. האם נוכחות אחרים משפיעה על תפקודנו?

מאת: עונג שפירא, מאבחנת מד"ה ומטפלת ביופידבק

 

נסו לדמיין לרגע שאתם בדרך לפגישה רומנטית. על מנת לוודא שהערב יעבור חלק, החלטתם לתרגל את כישורי השיחה המוצלחים שלכם מול המראה לפני הפגישה המיועדת. אך הפלא ופלא, ברגע המיוחל, אינכם מצליחים להוציא מילה. בדוגמה אחרת, תוכלו לחשוב על אדם רהוט, בעל ניסיון רב וביטחון עצמי- מתקשה להרצות בפני תלמידיו. מדוע זה קורה?

אפקט האצה חברתית

קיום שיח הכרוך בהפקת צלילים או חשיבה על תוכן רציונאלי, הם משימות שמוכרות לנו מהשיח היומיומי ונועדו ליצור תקשורת. אז מתי הופכת משימה זו לקשה מהרגיל?

ובכן, הפער בין הביצועים האמיתיים שלנו ובין הביצועים כפי שהם משתקפים כשצופים בנו, מתואר כאפקט המכונה הקלה או האצה חברתית. החוקר,  נורמן טריפלט (Norman Triplett), טען כי נוכחות של קהל בעת ביצוע פעולה מוכרת ישפיע על טיב ביצועה. מחקרים רבים עוסקים בתופעה זו ומנסים להסבירה.

כיצד נוכחות אחרים משפיעה על תפקודנו?

במחקר הישגי מוטיבציה חברתית המכונה "Letting up" for others" (לחדול/להרפות בשביל אחרים),  נמצא כי אנשים מפגינים ביצועים פחותים באופן רצוני, אך לא מודע, בסיטואציות מסוימות מתוך רצון לשמר מערכות יחסים חברתיות. החשש מפגיעה חברתית והאמפתיה לרגשות האחר באה לידי ביטוי במלוא עוצמתה כאשר אדם המבצע משימה, חש חיבה ואהדה כלפי אדם אחר מתוך הקבוצה, המבצע את אותה משימה מולו - ומתקשה. כמו כן, נמצא כי כאשר מדובר במשימה עם מידת רלוונטיות פחותה חברתית, רבים מחברי הקבוצה יחושו סיפוק ושותפות בהצלחת האחר. במחקר אחר שערכו החוקרים ג'ניפר ל.באטלר ורוי פ.באומייסטר (Jennifer L. Butler and Roy F. Baumeister (1998)), נמצא כי כאשר אנו מתבקשים לבצע מטלה מורכבת, נוכחות של קהל אוהד ופנים מוכרות דווקא בעוכרינו ומביא לירידה בביצועים. המפתח לתוצאות אלו טמון במושג המוכר לנו היטב- לחץ נפשי.

לנטרל את הלחץ

כיום, מחקרים מודרניים רבים עוסקים בהשפעה של לחץ נפשי, המתבטא, בין היתר, בקשר בין רמת עוררות בגוף ובין ביצועים. מחקרים אלו עשויים לסייע לנטרל את הלחץ ולמקסם את התפקוד בנוכחות קהל צופים. למידע נוסף על לחץ נפשי לחץ כאן

 

בוודאי תופתעו אבל.. 

השלכות האפקט ניכרות בחיי היומיום. למשל, נמצא כי כמות האוכל שאדם אוכל בארוחה, תלויה במספר הסועדים עמו. וכן, נוכחות קהל במגרשי הספורט בעת משחק, משפר את הביצוע של השחקנים על המגרש. עוד נמצא כי משימה הדורשת פעילות מונוטונית, יבוצעו בצורה טובה יותר ויביאו תפוקה גדולה יותר, כאשר מבוצעות בצוותא.

השורה התחתונה

על פי אפקט ההאצה החברתית, טיב הביצועים שלנו מושפע מנוכחות קהל ואף עשוי להיפגע במקרים מסוימים. לחץ נפשי, המאפיין אפקט זה, מפעיל שינויים פיזיולוגיים רבים בגוף ובכך משפיע על תפקודנו. באופן מפתיע, גם פנים ידידותיות שצופות בנו, עשויות לפגוע בהפגנת יכולותינו כאשר המשימה מורכבת וחדשה. התמודדות ונטרול הלחץ, עשויים להקל ולהביא לשיפור ביצועים באופן משמעותי. אז בפעם הבאה שאתם מוקפים אנשים- היו מוכנים!