דיכאון חורף? יש דבר כזה: סימפטומים ודרכי התמודדות

כולנו מכירים מקרוב את אותה תקופה "חשוכה" של השנה, בה אין חשק לעשות דבר, יוצאים החוצה- השמיים אפורים ומזכירים תפאורה של סרט מתח אפל. ככל שהימים מתקצרים ומתקדרים, רבים מאיתנו חווים דיכאון. אז מהו דיכאון חורף ובמה שונה מדיכאון קלאסי? וגם.. כמה טיפים להתמודדות עם התופעה.

מאת: עונג שפירא, מאבחנת מד"ה ומטפלת ביופידבק

ייתכן וזה הקור שבחוץ או הבגדים הכהים שמאפיינים את כולם בחורף, אך עבור רבים מאיתנו, תקופה זו של השנה אינה טובה במיוחד. אנו נוטים להאשים אחרים ורודפים אחר סיבות מדוע לא טוב לנו, ומדוע אנחנו לא שמחים. בוודאי תופתעו לגלות, אבל ייתכן והתשובה למצב הרוח

.הירוד שלכם, טמונה בתופעה מעניינת הנקראת- דיכאון חורף

אז..מהו דיכאון חורף?

דיכאון חורף, או במינוח המקצועי: "הפרעת עונתית אקטיבית" (SAD), היא תופעה התוקפת אחד מכל חמישה אנשים בשלהי הקיץ- לקראת תחילת הסתיו, ומביאה את הלוקה בה לחוות דיכאון.  כאשר היום מתקצר ויש רצון עז להיכנס למיטה,לטמון את הראש מתחת לכרית ולהישאר בחום וברוגע (בדומה לדובים הישנים את שנת החורף שלהם), כך גם הלוקים בהפרעה זו, מתקשים לתפקד בצורה נורמטיבית. שעות האור מעטות,מזג האוויר לא חברותי וקר מאוד לצאת,הרטיבות באוויר והבגדים בעלי הצבעים הכהים והמופנמים של החורף, יוצרים עצבות המוציאה אותם מאיזון. לרוב,ובאופן טבעי-מי שמרגיש עצבות,מחפש סיבות הגיוניות לכך, אך לעתים, כמו במקרה זה, אין סיבות ברורות ולוגיות מחיי היומיום והם מוציאים מכלל אפשרות שייתכן והמצב בחוץ, אחראי להרגשתם. אי מציאת הסיבה, גורמת לאדם לשקוע עמוק יותר "בבוץ", וכך דיכאון חורף עשוי להיהפך לדיכאון קליני.

בין דיכאון קליני לדיכאון חורף- סימפטומים.

בשונה מהדיכאון הקלאסי,דיכאון החורף מאופיין בעייפות בלתי מוסברת,ורצון לישון כל הזמן-כאשר דיכאון קלאסי מאופיין דווקא בחוסר מנוחה וחוסר יכולת לישון. בנוסף,תיאבון מוגבר ובעקבותיו עליה במשקל-כאשר דיכאון קלאסי מאופיין בחוסר תיאבון וירידה במשקל. כמו כן,דיכאון החורף הוא אינו דיכאון קבוע ולאורך כל השנה אלא מופיע בזמן קבוע-כאשר החורף קרב ולרוב, חולף עם בוא האביב. הן בדיכאון חורף והן בדיכאון קליני, מידת ההתעניינות של החולה בהתרחשויות שמסביבו, יורדת באופן דרסטי.

הגורמים לדיכאון חורף

ובכן,לפני עשרים שנה הציע הפסיכיאטר ד''ר אלפרד לוי הסבר הטוען שלדיכאון החורף יש מאפיינים הדומים ליעפת(ג'ט לג),ממנה סובלים נוסעים בטיסות ממושכות. בשני המקרים מדובר בתקלה בשעון הביולוגי הפנימי שלנו. דיכאון חורף נגרם כתוצאה מהפרעה למחזור היום והלילה, שתפקידו להתאים את מחזורי הערנות והשינה ליתר המחזורים הגופניים. הזריחה המאוחרת של השמש והשקיעה המוקדמת שלה בתקופת הסתיו והחורף גורמים אצל אנשים הסובלים מדיכאון חורף לשיבוש במחזורי הערנות והשינה, כאלו ירדו זה עתה מטיסה ממושכת שבמהלכה חצו אזורי זמן רבים. כיום, מומחים סבורים כי קיים גם מרכיב קוגניטיבי התורם להתפתחות דיכאון חורף. לטענתם, היציאה מהבית החמים לעבודה עוד לפני שהשמש זורחת במלואה, וכן השיבה הביתה כשבחוץ חשוך, מייצרת תחושה של "יום שהתבזבז".

קצת נתונים..

למרות העובדה כי אנשים רבים הסובלים ממצב רוח ירוד בתקופת החורף לעתים חושבים שזהו מיתוס בלבד, קיימות הוכחות מדעיות התומכות ברעיון לפיו שינויי העונות עלול להשפיע על מצב הרוח. כאמור, מצב זה אינו משפיע על כולם, אך אחד מכל חמישה אנשים לוקה בדיכאון חורף. במהלך תקופה זו של השנה, מספר האנשים הפונים לטיפול בשל סימפטומים דיכאוניים, גבוה באופן ניכר מאשר בחודשי הקיץ. כמו כן, בארצות קרות כמו שוודיה או סקנדינביה, שיעור הלוקים בהפרעה זו גבוה באופן ניכר מאשר בארצות חמות כמו ישראל. בנוסף, לנשים יש סיכון גבוה יותר (עד 25%) מאשר גברים ללקות בדיכאון.

כמה טיפים להתמודדות

  1. פעילות גופנית יכולה לסייע להפיג במעט את הדיכאון. אימון של חצי שעה עד שעה בשעות השמש, כאשר הימים אינם גשומים, מפרישה חומר כימי בראש המכונה "סרוטונין" (אותו חומר המופרש בעת אכילת שוקולד או עשיית דבר מה מהנה ויוצר תחושת הנאה). העיסוק באירובי,הליכה,ריקוד,או כל פעילות גופנית אחרת,תעסיק אתכם,תעביר את הזמן ובעיקר תקל על הדיכאון.

  2. חשוב לשמור על עצמכם ועל אכילה נכונה. אכילת פחמימות מורכבות,שלוקח להן זמן להתפרק בגוף שומרות על רמת סוכר יציבה בגוף וכמו כן,על הפרשת כמות סרוטונין תקינה למוח. חשוב לאכול ירקות ופירות וכמובן לשתות הרבה. מחקרים רבים טוענים כי אנשים הלוקים בדיכאון סובלים מחוסר באומגה 3 והשלמה של חומצות אלה משפרת את מצב הרוח באופן ניכר.

  3. ובשביל ההרגשה, האזנה למוסיקה אהובה, נמצאה כמשפיעה לטובה על מצב הרוח. ההשפעה הבולטת ביותר היא זו של המוסיקה הקלאסית, שלא רק מעודדת ומרגיעה אלא גם משפרת תפקודים שכליים, בעיקר בגלל המבנים המאורגנים והלוגיים המאפיינים יצירות קלאסיות.

  4. דבר נוסף שעלול להפתיע אתכם אך שווה ניסיון-חוקרים רבים סבורים כי קניית בגדים או מוצרים בגווני כחול, צהוב וירוק גם עוזרים לשיפור מצב הרוח. הכחול מאט את קצב פעילות הלב ומוריד את לחץ הדם, הצהוב מזכיר לנו את השמש הקייצית ומשפר את מצב הרוח באופן ניכר והירוק מרגיע, כנראה משום שהוא מזכיר לנו יער או צמחים.

 

לסיכום, אם מצאתם את עצמכם בין הסימפטומים שהוצגו כאן, ייתכן והטיפים האלו ישמשו אתכם היטב. כך או כך, זכרו לשמור על עצמכם בכל ימות השנה ובעיקר,לשמור על חיוך, גם אם בחוץ יש סופת רעמים. חיוך ואופטימיות, יגדילו את המעגל החברתי מסביבכם ויסייעו לכם להתמודד עם הדיכאון בצורה הנכונה ביותר. 

דיכאון חורף טיפול והתמודדות
דיכאון חורף גורמים טיפול
דיכאון חורף התמודדות וטיפול
דיכאון חורף טיפול והתמודדות